En skvätt nationalekonomi

Esbati skriver sannslöst vasst om hur sveriges hushåll sammanlagt ökat sin förmögenhet med vansinniga 650 miljarder kronor på ett och ett halvt år. Och att denna ökning är extremt snedfördelad till förmån för sveriges överklass.

Förmögenheten är mycket ojämnt fördelad. År 2004 var den genomsnittliga nettoförmögenheten för Sveriges invånare 392 000 kronor. Medianen var däremot 28 000 kronor. […] Mer än en tredjedel av hushållen hade en mycket låg eller t.o.m. negativ förmögenhet. Det betyder att skulderna var större än tillgångarna. Över 70 procent av hushållen hade skulder.

Högerpolitikens syfte är att utvidga dessa klyftor. Skattesänkningarna – inte minst de som rör förmögenhetsskatt och fastighetsskatt – går ut på det. I Nordeas rapport talar man om en ”snuskigt stark förmögenhetsutveckling”. Den borgerliga politiken framstår i det ljuset som enbart snuskig.

Tacka Gud för Ali Esbati

1 thought on “En skvätt nationalekonomi”

  1. Jag skulle inte gå så långt som att tacka Gud för Esbati, men vid såna här tillfällen är han klockren!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *