Fem dagar i Bryssel, dag 2

Dag 2 i redogörelsen för det fem dagar långa studiebesöket på EU-parlamentet i Bryssel. Här är dag 1 del 1 och dag 1 del 2.

På morgonen deltog vi i ett seminarium om Basic Income, eller medborgarlön, som leddes av vår egen gröna EU-parlamentariker Carl Schlyter.
Seminarium

Bäst under seminariet var utan tvekan Philippe Van Parijs, initiativtagare till Basic Income Earth Network. Hans åsikter borde höras mer i debatten om grundtrygghet. Jag börjar bli mer och mer intresserad av medborgarlön som koncept, men resten av europa är i större behov av det än vad vi är i Sverige. Och som Maria påpekade, så riskerar det i Sverige att få vårdnadsbidragsliknande effekter.

Sen åt vi en snabb lunch i parlamentet och besökte sedan parlamentets plenisal och lyssnade på en eldig Carl Schlyter skoningslöst dissa EU, hårdare än vad jag hört honom tidigare. Tillochmed EU-konstruktive Anders blev påverkad.

Parlamentet

Sen var det dags för besök hos Sveriges ständiga repression vid EU.

Sveriges ständiga representation vid Europeiska unionen, EU-representationen, är den svenska regeringens förlängda arm i Bryssel.

Svenska flaggan och riksvapnet vid EU-representationens entré samt ambassadör Sven-Olof Petersson.

EU-representationens uppgift är att se till att svenska intressen får så stor genomslagskraft i EU som möjligt. Den fungerar som ett regeringskansli i miniatyr, cirka 110 personer arbetar här och alla departement är representerade.

Jag har besökt EU-representationen förut, när jag var här med Grön Ungdoms förbundsstyrelse förra året. Så jag hoppade över besöket och kilade hem och hängde med Maarten istället. Men senare på kvällen mötte jag upp med de andra igen för att äta på Bryssels bästa vegetariska restaurang La Tsampa.

Sallad

Ekologiskt öl och fräsch sallad till förrätt.

Lazlo och Karin

Till bords hade jag Lazlo och Karin, som bjöd på intressant diskussion om svensk skolpolitik sedan 90-talet.

Demba

Med satt också den alltid lika välklädde Demba, som dock bidrog med mer fp-ljudande argument till den skolpolitiska diskussionen. Man kan inte få allt.

Jag

Jag själv var på gott humör, trots att jag mitt bagage fortfarande var på villovägar alldeles ensamt ute i Europa. Här hade jag fått låna en fin skjorta av hyggliga Maarten.

Sen var det party party på irlänska puben O’Reillys. Det visade sig dock snabbt att de hade ett dansgolv på övervåningen som vi genast tog över. En sjukt rolig kväll.

Anders, Bartek och jag

Anders, Bartek och jag på ett hörn.

Marc och Elin

Katalonske Marc och svenska Elin verkade ha det väldigt trevligt tillsammans…

Johan och Maria

Johan spexar och Maria jobbar på sin Nelly Furtado-look.

Jag och Charlene

Jag och Charlene hängde mycket den kvällen, en trevlig bekantskap.

Allt som allt en skön kväll, och jag damp i säng halv fyra (med skånsk accent).

Men än är det inte slut, mer kommer i dag fyra 🙂

6 thoughts on “Fem dagar i Bryssel, dag 2”

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *