Friskolan, en lönsam affär?

Sydsvenskan granskar här flera friskolor i Malmö. Väldigt intressant.

Förra året var ett bra år för Birgitta Frejhagen. Som vd för Infokomp, med gymnasium i bland annat Malmö, låg lönen på en knapp miljon. Dessutom fick hon som aktieägare i bolaget ut nästan lika mycket i aktieutdelning. På senare år har det blivit allt mer lönsamt att driva privat gymnasium, visar Sydsvenskans granskning.

För det första är 90 000 i månaden en väldans massa pengar. Om man sen plockar ut lika mycket till i aktieutdelning börjar jag tycka att något är lite fel. Det här är faktiskt våra skattepengar som plockas ut i vinst. Det är pengar som borde gå rakt tillbaka in i verksamheten igen. Lärarna ska få högre lön, uppehållsrum upprustas, nya skolböcker köpas in osv.

Utvecklingen ger ledningarna bra betalt. Birgitta Frejhagen tjänade runt 900000 kronor förra året, Anders Hultin 1, 2 miljoner.Är det en rimlig lön tycker du?
– Det är inte min sak att avgöra det men som ett allmänt resonemang med ett företag som omsätter en halv miljard och går med vinst så tror jag att den ligger rätt, säger Anders Hultin.
– Sedan är den säkert hög jämfört med löner i branschen, men jag tror att företag generellt visar medarbetare mer uppskattning än vad kommunerna gör, säger han.

På Baggium AB, som bland annat driver Malmö praktiska gymnasium, tycker vd och vice vd att de har för låga löner. De delar på 1,2 miljoner. Som kompensation tar de istället ut en miljon kronor var i aktie-utdelning.
– Upp till en viss gräns behöver man inte skatta när man tar ut aktieutdelning. Eftersom reglerna är så tycker vi inte att vi kan låta bli att ta ut pengarna, säger vice vd Ole Salsten.

Så ni två slipper skatta för den inkomsten?
– Vi skattar väldigt lite. Men det skulle kostat bolaget mer om vi istället höjt våra löner.

Inte nog med att dom blir rika på våra skattepengar, dom skatteplanerar även för att bidra så lite så möjligt tillbaka till samhället. Så kan det gå när det privata vinstintresset får härja fritt.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *