Jag må avsky det mesta av den politik som förs från Washington, och ha mycket svårt för den ofta galna moralpanik och terrorskräck som springer amok runt om i USA.
Dock så kommer det faktiskt också mycket gott från USAs rika kulturliv, jag är själv mycket svag för amerikansk jazz och soul, filmer från drömfabriken i Hollywood och fängslande dator- och tv-spel.
Men faktum kvarstår att den effekten som amerikansk utrikespolitik har haft på omvärlden sedan andra världskriget har varit förödande och orsakat ett enormt lidande. Jag har på denna blogg varit mycket USA-kritisk, och så kommer det förbli.
Detta till trots, så har jag ändå en ambition att vara mer nyanserad. Att inte låta frustrationen över oljekrig, terrorhets och statskupper leda till fundamentalism, att inte vara kategoriskt kritisk.
För att symbolisera detta, så tackade jag ja till inbjudan till att idag delta i firandet av Fourth of July på amerikanska ambassaden. Spännande.