Sthlms län positivt för trängselavgifter

17:e maj skrev jag om att 62% procent av invånarna i Stockholm stad var positiva till trängselavgifterna, och Tomas skrev ytterligare om att en så god siffra förmodligen skulle göra att hela stockholms län skulle ha en majoritet för Ja.

Idag visar en undersökning att precis så är fallet.


På frågan: ”Om du fick folkomrösta idag, skulle du rösta ja eller nej till att införa miljöavgifter/trängselskatt permanent i Stockholm om pengarna går tillbaka till regionen?” svarade 48 procent av länsinvånarna att de mycket eller ganska troligt skulle rösta ja, 43 procent mycket eller ganska troligen nej, och 8 procent vet inte. Hösten 2005 svarade 30 procent troligen ja, 59 procent troligen nej och 10 procent vet ej.

Goda nyheter alltså. Jag börjar känna mig rätt säker på att det kommer bli ett Ja. Ja menar, vi har inte ens börjat kampanja än. Men det är fortfarande viktigt att vi engagerar oss i den valrörelsen, för ju bättre procent som säger Ja, desto större förtroende för system kommer finnas. Och det kommer vara enklare att utveckla det. Och det kommer stärka oss i Val ’06.

Så kämpa på, gröna vänner!

1 thought on “Sthlms län positivt för trängselavgifter”

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *