För att förstå Irans situation kan det vara på sin plats att läsa lite om dess historia. Idag finns en utomordentlig essä att läsa i DN Kultur. Läs den nu.
Det visar på ett kraftfullt sätt hur västs profithungrande imperialism satt käppar i hjulet för Irans demokratisering under de senaste hundra åren. Och denna historia har upprepat sig över hela världen, varhelst det funnits råvaror att exploatera.
I Iran skulle folkmassorna resa sig två gånger till under 1900-talet för att införa demokrati. Båda gångerna slogs de ned av inkräktare västerifrån som installerade schahdiktaturer; mest berömd är CIA:s statskupp 1953. När det iranska folket genomförde ännu en av 1900-talets största revolutioner, år 1979, förklarade USA krig mot den nya regimen innan dess karaktär avgjorts, och bidrog därigenom till den totalitära utgången.
I dag kräver Bushadministrationen med den globala borgerlighetens stöd att Mellanöstern ska kopiera västvärldens politiska system. Men demokratin kommer inte till Mellanöstern, och i synnerhet inte till Iran, från väst. Den kommer inifrån, från de hemmagjorda idéerna, från de egna traditionerna av vad demokrati kan innebära – eller också kommer den inte alls.
För att förstå hatet som riktas mot väst måste man läsa på sin historia.
Väldigt bra artikel, skön reflektion, vi västerlänningar vill gärna se det onda, utan att analysera varför vi tycker som vi tycker.